Ofensywa QRM – relacja z 2. Międzynarodowej Konferencji

Ofensywa QRM

Na początku było niedowierzanie, jak można skrócić czas realizacji zleceń o 90%. Decyzja o rozpoczęciu działań była trudna, ale już wkrótce pojawiły się efekty – wspominał Janusz Ciepliński, prezes firmy Mago S.A. podczas prezentacji case study na drugiej Konferencji QRM (Warszawa, 14-16 kwietnia 2015).

Konferencja zebrała liczne grono uczestników z Polski i zagranicy zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat tej metody i porozmawianiem z tymi, którzy stosują QRM. Oprócz całodniowej konferencji z ośmioma case study z Polski i zagranicy, uczestnicy brali udział w warsztatach i grze symulacyjnej (na zdjęciu obok) oraz wizytach w firmach Nederman i Alrec, gdzie na własne oczy mogli się przekonać, jak to działa.

Metoda Quick Response Manufacruting jest szczególnie polecana każdej organizacji produkującej w modelu High Mix / Low Volume (duża różnorodność, krotkie serie), a także wytwarzającej produkty projektowane pod zamówienie klienta (engineered to order).

QRM jest metodą zarządzania produkcją, ale także strategią dla całej organizacji, skupioną na redukcji Lead Time’ów, co w efekcie przynosi także wymierne korzyści finansowe. Firmy QRM-owe mają bardziej elastyczną strukturę organizacyjną, opartą na tzw. QCell-ach (jednostkach QRM), które szybko reagują na zlecenia Klienta i rozwiązują problemy.

Jak podkreślał w czasie prezentacji Janusz Ciepliński, QRM wymaga przekazania w dół na pracowników nie tylko odpowiedzialności, ale i decyzyjności, co bywa trudne. Jest to także inwestycja w ludzi, ponieważ każdy pracownik w strukturze QRM-owej posiada kilka kompetencji – podkreślała Danuta Gołąb, kierownik produkcji z firmy Nederman.

Gość specjalny konferencji – Rajan Suri, twórca QRM, profesor i praktyk, wręczył nagrody Lider QRM 2014 firmom: Alrec-In Store Sp. z o. o.(producent materiałów POS), Nederman Polska Sp. z o.o.(producent filtrów przemysłowych) i MAGO S.A. (producent regałów magazynowych).

Goście wyjeżdżali „zainspirowani”, jak to często powtarzali i z nowymi pomysłami. Kolejna wydarzenie planowane jest na kwiecień 2016 roku. Już teraz zapraszamy.

Na zdjęciach poniżej:

- uczestnicy słuchali z zainteresowaniem prezentacji case study
- ćwiczenia w trakcie warsztatów
- wręczenie nagród QRM Lider: Rajan Suri i Irek Biliński
- wizyta w firmie Nederman